Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Aşı Yeri Sarkomu (VAS)

Aşı ile ilişkili sarkom (VAS) veya kedi enjeksiyon bölgesi sarkomu (FISS) bazı aşılarla bağlantılı olan ve çoğunlukla kedilerde bulunan tür, kötü huylu bir tümördür. Kedi enjeksiyon bölgesi sarkomu, bağ dokularından kaynaklanır. Kedilerde en sık görülen enjeksiyon bölgesi sarkomu fibrosarkomdur. Altta yatan doku tipinden bağımsız olarak, tüm enjeksiyon bölgesi sarkomları vücuttaki uzak bölgelere yayılma şansı düşük olan lokal agresif tümörler gibi davranır.

Enjeksiyon bölgesi sarkomları, kedinin daha önce bir enjeksiyon aldığı bölgelerde ortaya çıkar. Tümörlere aşılar (kedi lösemi virüsü ve kuduz aşıları), mikroçipler, uzun etkili antibiyotik enjeksiyonları, uzun etkili glukokortikoidler, lufenuron ve emilemeyen dikiş iplikleri reaksiyon neden olur. Bu ilişkinin kesin doğası belirsiz olsa da, kediler genetik olarak enjeksiyon bölgesi sarkomları geliştirmeye yatkın olabilir.

Tümörler aşılamadan 4 hafta sonra ve 10 yıl sonra ortaya çıkabilir. Bir kitlenin ne zaman değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin yönergeler şunlardır: Kitle iki santimetreden büyükse veya kütlenin boyutu bir aydan fazla artıyorsa dikkate alınmalıdır. Başlangıçta lokal reaksiyonla başlayıp, sarkoma dönüşebilecek kadar agresif seyredebilir. Genelde ağrısız ve sert bir yapısı vardır. Tipik ilk tanı adımı, sitolojik değerlendirme için bir hücre numunesi elde etmek için kitleye küçük bir iğnenin sokulduğu ince iğne biyopsisini içerir. Tedavisinde genellikle kitlenin büyüklüğüne ve ilerlemesine bağlı operasyon kararı verilir. Operasyon yaparken olabildiğince geniş bölgeden cerrahi müdahale yapılmalıdır. Yeterli genişlikte cerrahi müdahale yapılmazsa nüks oranı fazladır.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.