Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Genel ve temel itaat eğitimi

Köpeğe verilecek itaat eğitimi temel itaat ve ileri itaat eğitimlerinden meydana gelir. Temel itaat eğitimi verilecek eğitimin başlangıcını oluşturur. Bunu iyi vermezseniz, köpeğiniz ileri eğitimlerde başarılı olamaz ve istediğiniz komutları yerine getiremez. Eğitim süresi köpeğin karakterine ve algılamasına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle köpekler için sabit bir eğitim süresi belirlenmesi yanlıştır. Uygulama da bu süre 4-6 hafta kadar devam eder.
Bu eğitim günlük yaşam da en fazla kullanılan temel komutları içermektedir. Köpeğin tam olarak sahibinin otoritesine girmesini ve tasmalı şekilde itaatini sağlamaktadır. Bu eğitim de köpeğin sadece sakin ortamlarda sahibini dinlemesi değil, kalabalık ortamlarda , yabancıların yanında sahibini dinlemesi, ona itaat etmesi öğretilir. Bu eğitime başlama yaşı 6-9 ay arasındadır. Bazı ırklarda bu eğitime 6 aylıkken başlanmalıdır. Bu eğitim sevk kayışıyla verildiğinden , gel,hayır,otur,kalk,takip,bekle,yat gibi komutları içerir. Temel itaat eğitimini her köpek almalıdır. Bunu almadan diğer eğitimler köpeğe verilemez.
Takip komutu: bu eğitimde köpeğinizin sizinle birlikte tasmalı şekilde yürümesi sağlanır. Komutla köpeğiniz sol tarafınızdan ayak hareketlerinize göre sizi geçmeden yürümeyi öğrenir. Adımlarınızı hızlandırmanız halinde,sizinle birlikte hızlanacak ve takip edecektir.
Otur komutu: takip komutunu öğrenen köpek, siz yavaşladığınızda oturmasını istediğinizde oturacağı komutanın öğretildiği eğitimdir. Sizden başka bir komut gelene kadar köpeğiniz oturmaya devam edecektir.

Yavru Kedi Nasıl Eğitilir ?
Ödüllendirme: ödül sistemiyle yavru kedinizin eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu bağlamda mevcut ödüllendirmeler kedinizin hangi davranışlara yöneleceğini belli eden noktalardandır. Özellikle günümüzde kedilerin sağlıklı bir biçimde eğitilmesinde başrol oynayan bir etkendir.
Cezalandırmalar : tıpkı ödül sistemi gibi yapmasını istemediğiniz bir davranış türünü önlemenin yoludur. Özellikle yavruyken vereceğiniz bu eğitim ona hayatı boyunca bir yol gösterici kılavuz olacaktır. Tuvalet eğitimi, oyun seçenekleri ve çevreye olan davranışları tamamıyla seçeceğiniz bu tip eğitim aktivitelerine bağlıdır.
Yavru Kedi Eğitiminde Yöntem Seçimi
Eğer evinizde yavru kediniz yol gösterebilecek başka bir kedi varsa son derece rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Sizden daha etkili bir biçimde onun yanlışlarını kapatacaktır. Kılavuz olarak büyük bir kedinin yerine ikinci bir yavru yine işleri kolaylaştıran etkenler arasındadır. Böylece iki yetişme aşamasında olan kedinin davranışlarını birbirleri üzerinden değerlendirmesi gözlemlenmiştir.
Kedilerin öğrenme süreci cinse ve yaşa bağlı olarak değişir. Yavru kedi ortalama 15 gün içerisinde tuvalet eğitimini kaparak hayatı boyunca bu alışlanlığını sürdürür. Aynı zamanda kedilerin öğrenmesinde altın kurallar olarak nitelendirilebilecek bazı detayları şöyle sıralayabiliriz.
Ebeveynler;
Anne veya baba kedinin yanı sıra kardeşi olan kedilerin davranışları önemlidir.
Deneyimler;
Hemen her noktayı öğrenme aşamasındayken denemesi gerekir. Deneme esnasında sonucun olumlu ya da olumsuz olması bir önem teşkil etmez. Denemeden net olarak öğrenmesi asla mümkün değildir.

Çevresel Faktörler;
Ona sunduğunuz imkanlar, evinizde baktığınız alternatif bir evcil hayvan,gördüğü ilgi ve ona sağlayabileceğiniz imkanlar burada baskın gelir. Ona ayrı bir mama kabı almanız ya da ilgili davranmanız eğitim sürecine olumlu yansıyacaktır.
Alternatif Öğreti;
Alternatif olarak eğitim vermek oyunlardan geçer. Kedinizle yavruyken oynayacağınız oyunlar onun öğrenme eğilimini güçlendirir. Bazı davranışları oyunların arasına sıkıştırarak alternatif bir eğitim sistemini oturtmanız mümkündür.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.