Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Giardia Paraziti Nedir?

Mikroskobik bir protozoon paraziti olan Giardiasis (G. intestinalis veya G. lamblia olarak da bilinir), insanlarda ve hayvanlarda görülen bağırsak enfeksiyonudur. Giardia, basit ve tek hücreli bir parazit türüdür; solucan, bakteri veya virüs değildir.

Parazit dünya çapında meydana gelir ve insanlarda “gezgin ishali”nin yaygın bir nedenidir. Yanlışlıkla kirli su tüketen insanlarda giardiasis için ise “kunduz ateşi” denebilir.

Hayvanlar ve insanlar için önemli olan Giardiyaz hastalığının nedeni ishal olabilir. Fakat giardia parazitine yakalanan bazı köpeklerde ishal, kusma ya da başka bir klinik belirti de olmayabilir. Giardiasis, kontamine topraktaki kistleri yenmesinden, koklanmasından ve kontamine su içilmesinden dolayı bulaşabilir. Yavru hayvanlarda ve güçten düşmüş yetişkin hayvanlarda, hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilen şiddetli, sulu ishale neden olabilirler.

Bu mikroskobik parazitler kendilerini bağırsak duvarına bağlar ve hasara, akuta, ani başlayan kötü kokulu ishale neden olur. Kedi ve köpeklerde giardia enfeksiyonu kilo kaybına, kronik aralıklı ishale ve yağlı dışkıya neden olabilir. Dışkı yumuşaktan suluya kadar değişebilir, genellikle yeşilimsi bir renk alır ve bazen kan içerir. Enfekte hayvanların dışkılarında aşırı mukus bulunur. Bazı durumlarda kusma meydana gelebilir. Belirtiler birkaç hafta sürebilir ve kademeli kilo kaybı belirgin hale gelebilir.

Klinik görünüm oluştuysa ve giardia teşhis edildiyse tedavisine hemen başlanılmalıdır. Tedavisi yapılmayan hayvanlardan insanlara giardia enfeksiyonu bulaşabilir.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.