Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Kulak Hastalıkları

Kulak Hastalıkları

Kulak hastalıklarını anatomik sınıflandırmada:
1-Diş kulak kanalı hastalıkları

2-Orta kulak hastalıkları

3-İç kulak hastalıkları olarak sınıflandırmamız mümkündür.

*Dış kulak hastalıklarının en önemli hazırlayıcı sebeplerden, Kulak kepçelerinin sarkık olması (%30), Kanal içinde aşırı tüy olması(%15), Banyo ve yüzme gibi nedenlerden kaynaklanan su kaçması (%5) ve Kulak kanalının darlığı (%2) ve bunlara bağlı olarak kulak kanalının çeşitli enfeksiyonlar için ortam hazırlanması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Polikliniğimize Kulak hastalığı şikayetleri ile gelen Kedi ve Köpeklerde yaptığımız istatiksel çalışmada 100 köpekte esas neden olarak Alerjik reaksiyon (%40), Mantar ve bakteriyel enfeksiyon (%40), Paraziter hastalıklar Ör: uyuz (%10) ve Yabancı cisim Ör: pisi pisi otu (%5), Yaralanma (%5), nadir olarak kulak kanalı Tümör ve Polipleri ortaya çıkmaktadır.

*Orta ve iç kulak hastalıklarının çoğu diş kulak kanalı hastalıklarının bu ortamlara yayılması ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Kulak zarı yırtılması, Timpanik bulla’nın hastalıkları ve bunlara bağlı gelişen denge bozuklukları, Vestibüler sendrom, Horner sendrom, Tümör ve kronik dejeneratif hastalıklarada rastlamaktayız.

Önemli Not: Kulak hastalıkların tedavisindeki başarının en önemli kriteri başlangıçtaki doğru teşhistir. Bizim en çok karşılaştığımız problem ise yanlış ve ya eksik teşhis ve tedaviye bağlı oluşan kronik hastalıklardır. Bu durumda kulak kanalını kalınlaşması gibi bütün kulakta dejeneratif bozukluklar, direnç kazanmış enfeksiyon etkenleriyle de karşılaşmaktayız.

Polikliniğimizde kulak hastalıklarının medikal tedavisinde kullandığımız çok başarılı prosedürlerimiz var.
Cerrahi olarak Kulak hastalıklarında Mirigetomy, Dış kulak kanalının ablasyonu ve Timpanik Bulla Osteotomisini başarılı bir şekilde yapabilmekteyiz.

Can dostlarımızın sağlığı için en iyi hizmeti sunmak tek hedefimiz. Dostlarımızın sağlığıyla ilgili tüm soruları hekimlerimize sorabilir, randevunuzu planlayabilirsiniz.

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.