Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Ultrasonografi

Batın Ultrasonografisi

Karın boşluğunun USG ile incelenmesidir. Gebelik kontrolü, karaciğer ve safra yolları, dalak, böbrekler, pankreas, idrar kesesi bağırsakların incelenmesini sağlar.

Ekokardiografi

Kalbin ses dalgaları yolu ile (ultrason) iç yapısının ve işlevlerinin incelenmesidir. Göğüs duvarının değişik yerlerine uygulanarak, kalbin duvarları ve kapakları değişik pozisyonlarda incelenir.

Kedi ve köpeklerde doğmasal kalp anomalilerinin, kalp kapakçık bozukluklarının ve bunlarda oluşan kaçakların, kalp kasının kasılma yeteneğinin, kalbin hemodinamiğinin incelenmesinde altın standarttır.

Renkli Doppler

Ultrason cihazı ses dalgaları ile çalışır. Doppler ultrason bu ses dalgalarının kan damarları içerisindeki kan hücrelerine çarpıp geri yansırken frekans değiştirmesinden faydalanılarak yapılır.

Renkli doppler incelemesi ise buna ek olarak ekrana damarlardaki kanın akış yönünü ve hızını kırmızı-mavi renklerle çizer.

Ekrandaki görülen damarların üzerinde bu renkler belirir, aynı zamanda kalp atımına benzer sesler işitilir.

Kas ve Tendon Ultrasonografisi

Kas iskelet ve yumuşak doku hastalıklarının tanısında ultrasonografi çok önemli bir role sahiptir. Ultrasonografi tanının yanı sıra hastalığın tedavi sonucu ve olası komplikasyonlarının takibinde de önemli rol oynar. Başta romatolojik hastalıklar olmak üzere yüzeysel doku patolojilerinde tanı değeri günden güne yükselen bir yöntem olmuştur.

Ultrasonografi ile kas dokusundaki hacimsel artış, ödem ve sıvı birikimi net biçimde görülebilir. Ultrasonografinin manyetik rezonans görüntüleme (MRG)’ye göre en önemli avantajlarından biri de dinamik görüntüleme yapabilmesidir.
Örneğin omuz USG’si yapılırken farklı pozisyonlarda, farklı görüntüler elde edilir. Böylece kas patolojileri daha net anlaşılabilir.

Can dostlarımızın sağlığı için en iyi hizmeti sunmak tek hedefimiz. Dostlarımızın sağlığıyla ilgili tüm soruları hekimlerimize sorabilir, randevunuzu planlayabilirsiniz.

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.