Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Kedilerde sürekli miyavlamanın sebebleri

İlgi Çekme: Kediniz sadece ilgiye ihtiyaç duyuyor olabilir, sıkılmış ve biraz oyun oynamak istiyor olabilir. Kediniz her miyavladığında ona karşılık vermeyin. Bunun yerine sakinleştiğinde ona ilgi gösterin. Eğer miyavlamaya devam ederse sakinleşene dek yanından uzaklaşın. Yanından uzaklaşmak bitip tükenmeyen miyavlamalar için geçerlidir. Her gün kedinizle yeterince vakit geçirdiğinize emin olmalısınız. Kedinizle oyunlar oynamanız onun sağlığı açısından da iyi bir egzersizdir.

Hastalıklar: Miyavlama kedilerin iletişim kurma şekillerinden biridir ve bunu iyi hissetmediğini size anlatmak için kullanabilir. Kediler hastalık semptomlarını gizlemekte iyidirler. Miyavlamak ya da çeşitli sesler çıkarmak, mamaya ilgi göstermemek kontrol gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir. Sürekli miyavlama aşırı aktif tiroid, böbrek hastalığı, idrar yolu hastalıkları ya da diğer rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Açlık: Genellikle kediler 2 sebeple miyavlar. Açlık ve tuvalet ile ilişkili sorunlar. Eğer mama kabı boş ise bunu fark ettiğinize emin olmak isteyebilir. Yine mama konusunda her sabah kuru mama ve her akşam yaş mama verme gibi bir ritüeliniz varsa bunu size hatırlatmak için de miyavlıyor olabilir.

Stres: Evdeki değişimler, yeni insalar, yeni hayvanlar kedinizde stres oluşturabilir. Eğer kediniz bu değişimler esnasında çok fazla miyavlıyorsa, bunun kediniz için ‘’bundan hoşlanmadım’’ ya da ‘’bu konuda kendimi iyi hissetmiyorum’’ anlamına geldiğini anlamalısınız. Eğer evinize başka bir kedi geldiyse onu doğru şekilde kedinizle sosyalleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yaşlılık: Kedilerde tıpkı insanlar gibi yaşlandığında kafa karışıklığı yaşayabilirler. Yaşlı kedilerde zihinsel bulanıklık yaygın görülen bir durumdur ve kediniz bu durumdan ötürü miyavlıyor olabilir. Kediniz geceleri miyavlamaya devam ediyor ve sürekli bir şeylerin üzerine atlıyorsa geceleri açık bir ışık bırakın. Ayrıca böyle durumlarda veteriner kontrolü sizin ve kediniz için faydalı olabilir.

Kızgınlık: Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde fazla ses çıkarma eğilimindedir. Bunun amacı erkek kedilerin dikkatini çekmektir. Erkek kedilerde eğer çevrelerinde kızgınlık döneminde bir dişi kedi olduğunu fark ederlerse çeşitli sesler çıkaracaklardır.

Merhaba!: Bazen kediniz sadece ‘’merhaba’’ demek için miyavlıyor olabilir. Eğer kediniz işten eve gelmeniz ya da sabah uyanmanız gibi spesifik durumlarda miyavlıyorsa size sadece ‘’günaydın’’ya da ‘’hoş geldin’’ diyor olabilir. Eğer kedinizle ilgilendikten sonra sakinleşiyorsa bu miyavlamalar gayet normal karşılanmalıdır.

‘’Cevap cezalandırmadan değil, iletişimden geçer.’’

Eğer miyavlamalar katlanılmaz hale gelirse kedinizle iletişim kurun. Ona bağırmayın, hafif dahi olsa vurmayın ya da yalnız bırakmayın. Böyle bir yaklaşım kedinizde korku, güvensizlik ve sonuç olarak ciddi psikolojik problemlere neden olabilir. Kontroller için veterinere yapacağınız ufak bir yolculuk daima en etkili çözüm olacaktır.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.