Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Kedim Neden Isırıyor ?

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır.
*Stres, sinir veya korku kedinizin sizi ısırmasına sebep olabilir.
*Oyun oynama amacıyla ısırıyor olabilir.
*Isırmak kedilerde kur yapmanın bir yoludur.
*Eğer 1 dakika önce güzel güzel oynarken sonrasında sizi ısırıyorsa size limiti aştığınızı söylemeye çalışıyor olabilir. Sevilmekten yorulmuş olabilir ya da hassas bir noktasına dokunmuş olabilirsiniz.
Oynamaktan sıkılmış kedilerin rahatsız olduğu size anlatacak küçük uyarılar vardır:
*Kuyruğunu sallayabilir ya da kulaklarını düzleştirebilir.
*Gözleriyle dikkatli bir şekilde sizi ya da elinizi izleyebilir.
*Hafif bir hırıltı sesi çıkarabilir.
Bu işaretlerin herhangi biri ısırılacağınızın habercisi olabilir.
Not: Isırmak ve tırmalamak kedilerin içgüdüsel hareketleridir. Bu durumdan kaçınmak için günde en az 2 kez kedinizle oynamayı deneyebilirsiniz.Ucuna püsküllü bir şey bağladığınız bir ipi evde gezdirmek bile onu eğlendirmeye ve içgüdülerini tatmin etmeye yetecektir.
Kedinize ısırmamayı öğretin
Kedinize ısırmanın kabul edilemez bir şey olduğunu öğretmelisiniz. Eğer kediniz henüz yavru ise bu oldukça kolaydır ancak yetişkin kedilere de bunu öğretebilirsiniz.
*Asla kedinize vurmayın. Bu sadece ona korkmayı öğretecektir.
*Kediniz sizi ısırır yada tırmalarsa ‘’Ah!’’ yada ‘’Hayır!’’ demeyi deneyin ve ardından kedinizinden uzaklaşın. Bu kediler için oldukça eğitici bir kınama şeklidir.
*Uyarı sinyalleri tanımayı öğrenin 5 dakikalık bir okşama seansından sonra sizi ısırıyorsa onu zorlamayın ve seansı 3 dakikada limitleyin.
*Kedinizin iyi davranışlarını ödüllendirin. Onu sevdikten sonra ona lezzetli bir ödül maması verin. böylece sevilmeyi daima pozitif bir konu olarak algılayacaktır.
Kedinizi yavruyken eğitin
Kediler küçük yaşlarda pek çok kötü alışkanlık kazanabilirler. Kediler insanların ellerini ısırılacak ve tırmalanacak bir oyuncak görüyorlarsa bu sıklıkla sahiplerinin suçudur.
Yavru kediler küçükken ısırır ve tırmalarlarsa bu insanları pek etkilemez. Bu sebeple sahipleri ellerinin çiğnenmesini ya da ellerine saldırılmasını başlarda önemsemezler. Ancak yavru kedi büyüdüğünde bunu alışkanlık edindiği için devam ettirme eğiliminde olacaktır. Yavru kedilerin aksine yetişkin bir kedinin ısırıkları ve tırmalamaları ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Eğer kediniz yavruyken doğru şekilde eğitirseniz büyüdüğünde herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınız oldukça azdır.
Yavru kedilerinizi eğitmenin diğer yolları;
Yavru kediler oyuna aç küçük bebeklerdir. Sizin ne zaman oyun oynayıp ne zaman oyun oynamadığınızı anlamakta zorlanırlar.Bazı insanlar ‘’Hayır!’’ dedikten sonra uzaklaşarak bu konuda başarılı olabilirler ancak bu konuda farklı yollarda denenebilir.
*Sizi ısırdığında kedinizin yüzüne üflemeyi deneyebilirsiniz. Suratı komik bir hale bürünecek ve bu durum pek de hoşuna gitmeyecektir.
*Kedinizin dikkatini oyuncak ile dağıtabilirsiniz.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.