Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Köpeğim Benden Neden Kaçıyor?

Köpekler atın ardından ilk evcilleşen hayvanlar ve evcilleşmelerinin üzerinden geçen binlerce yıldır biz insanların bir an olsun yanından ayrılmayan en yakın dostlarımız. Köpeklerin insanlar tarafından bu kadar çok sevilmesinde şüphesiz köpeğin son derece sosyal yönü olan bir canlı olmasının rolü büyük. Köpekler sosyal oldukları gibi çok hassas, duygusal canlılar da aynı zamanda. Köpekler tüm duygularını da sesler çıkararak hem de beden dillerinin kullanarak diğer hayvanlara ve bizlere anlatırlar. Köpeği kaçması sanıldığı gibi sadece korktuğunun göstergesi değildir. Köpekler bazı duygularını ya da isteklerini kaçarak ya da kaçıyor gibi yaparak dile getirirler. Yani köpeğin sahibinden kaçıyor olmasının altında farklı nedenler yatıyor olabilir.

Köpeğiniz sizden kaçıyorsa bunun nedenini kendinize sormalısınız. Siz sahibinden kaçıyorsa şayet bu böyleyle yapmanız gereken ilke şey köpeğin sizden kaçmasına neyin neden olduğunu düşünmek ve kendinize ‘’ben ne yaptım ki köpeğim benden kaçıyor?’’ diye sormak. Bir köpek ile yaşayan sizsiniz ve bu soruların yanıtını da ancak siz verebilirsiniz.

Sorulan sorulardan bir kaçı şunlar olabilir.

*Köpeğinizle yeterince ilgileniyor musunuz?

*Köpeğinizin mama ve su kabı dolu mu ve içindekiler tazemi(çoğu köpek sahibi köpeğin kaçtığını zanneder oysa köpek kaçar gibi yaparak sahibini bir noktaya götürmeye çalışıyordur, özellikle maması ve suyu olmadığında sizi mama kabına götürmek için bu hareketi yapıyor olabilir)

*Köpeğe şiddet uyguluyor musunuz? (ister eğitmek , ister cezalandırmak için olsun hiç bir köpeğe ya da hayvana asla şiddet uygulanmamalıdır.)

*Köpeğinizi düzenli olarak dışarı çıkartıp egzersiz yapmasını sağlıyor musunuz?(Köpek sizden kaçarak yapmanız gerekenleri yapmadığınızı anımsatmaya çalışıyor olabilir)

Kendinize bu soruları sorduğunuz halde köpeğin sizden kaçması için bir neden bulamadıysanız bu sorunun başka bir nedenlerden kaynaklandığını gösterir.

Oyun kaçışı

Köpekler oyuncu hayvanlardır oyun oynamak için delirirler demek bile pek de abartı olmaz. Kaçar gibi yapmak hatta bazen kaçmak köpeğin sizi oyuna davet etme şeklidir. Köpeğiniz sizden kaçtığında onunla birlikte koşmaya ve bir oyuncağını da alıp onunla oynamayı deneyin.Başka bir nedenden kaçmış bile olsa oyun davetine asla hayır diyemeyecektir.Köpeğinizle düzenli olarak oyun oynamanız aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.Ve bu da size güvenmesini kolaylaştırır.Yani kaçmasının altında güvensizlik ya da korku yatıyorsa aranızdaki bağın kuvvetlenmesi ve size duyduğu güvenin artması ile sorun da ortadan kalkacaktır.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.