Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Köpek nasıl eğitilir ?

Gerçekten iyi bir sahip-köpek ilişkisi kurmak güvene, yardımlaşmaya ve rolleri iyi bir şekilde paylaşmaya dayanır.

Köpeğin üzerinde her anda ve her ortamda kontrol sahibi olmak

Onların doğal içgüdü ve dürtülerine göre hareket etmek; tam tersi değil

Kesinlikle köpeklere zarar verecek, onarlın canını acıtacak eski moda tekniklerinden uzak durmak.

Köpek eğitimi yaşına, ırkına ve karakterine uygun olarak yapılmalıdır. Öncelikle köpekle iyi bir dostluk bağı kurulmalıdır.Yavru köpeğin eğitimi doğumuyla birlikte annesi ve kardeşleriyle birlikte beslenmeyi ve savunmayı öğrenerek başlar.Bundan sonra sahibinin kendisini yetiştirmesi ve sosyalleştirmesiyle birlikte eğitimi tamamlanır.

Köpek eğitiminde önemli olan yanlış davranışlarını engellemek ve doğru davranışlarını ödüllendirerek bunu alışkanlık haline getirmelerini sağlamaktır. Bir köpek başlangıçta nasıl alışırsa,bu şekilde davranmaya devam eder.

Tuvalet eğitiminde istenmeyen bir yere tuvaletini yaptığında, cezalandırılan bir köpek burayı tehlikeli olarak algılar. Uygun yere tuvaletini yapmış ve ödüllendirilmişse burası onun için emniyetli bir yerdir.

Bu eğitimde başarılı olmak için, köpeğin sürekli olarak gözetin altında tutulması ve tuvaletini yapacağı zaman müdahale edilmesi gerekir. Tuvaletini yapması için dışarıya çıkardığınız köpekle oymamanız ve gezmemeniz gerekir.Köpeğin tuvaletini yapana kadar beklemeniz ve onu ödüllendirdikten sonra gezmeye ve oyuna başlamanız gerekir.Bunun tam tersini yaptığınızda,bu köpek tarafından cezalandırılma olarak algılanacaktır.Çünkü gezdikten ve oyun oynadıktan sonra tuvaletini yapan köpeği eve götüreceksiniz.Yaptığı pozitif davranış pekiştirilmeyecek,aksine negatif olarak cezalandırılacaktır.Daha sonra tuvaletini yapmayı geciktirecek,hatta hiç yapmayacaktır.Köpeğe tuvaletini istenen yere yaptığında ödüllendirmezseniz, bu tuvalet eğitiminden ziyade köpeğin kendi başına bırakılması anlamına gelecektir. Eğitim ödüllendirme ile pekiştirilmelidir.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.