Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Köpeklerde Albinoluk

Nadirliği göz önüne alındığında, köpeklerde albinizm özellikle merak uyandıran bir durumdur.

Pigmentasyona neden olan melanin hormonun eksikliği olarak bilinen albino hastalığı bir genetik hastalıktır.

Köpeklerde veya herhangi bir türde albinizm belirli bir cins değildir, ancak tirozinaz (tam albino) veya tirozinaz pozitif (kısmi albino) olarak bilinen nadir, genetik bir mutasyondur.

Albinizm, cilt, saç ve gözlerin yanı sıra kan damarları da dahil olmak üzere tam bir pigmentasyon eksikliğine neden olarak pembemsi bir renk tonuna neden olur. Beyaz kaplamalı bir köpek, beyaz pigmentasyon için genetik yapıyı taşır veya kısmi bir albino olabilir, oysa gerçek bir albino köpeğinin pigmentasyonu yoktur. Durumun yavrularda kendini gösterebilmesi için her iki ebeveynin de albinizm genini taşıması gerekir.

Bununla birlikte, albinizm, Collies ve Danualar da dahil olmak üzere belirli köpek ırklarında daha sık ortaya çıkma eğilimindedir ve bazen kısmi albinizm kendini “lekelenme” olarak gösterir. Örneğin, bir köpeğin göğsünde veya kafasında (genellikle) çekinik genin varlığını gösteren beyaz noktalar görebilirsiniz, ancak bu köpek gerçek bir albino olarak kabul edilmez.

Melanin hormonu cilde renk vermenin dışında canlıyı güneşi zararlı etkilerinden de korumaktadır.

Albinoluk bulunan köpekler dikkatli bir gözetim alında tutulmalıdır. Güneşe çıkarılmamalı ve yeterli bakım yapılmalıdır.

Melanin eksikliği retinanın az gelişmesine neden olduğu için köpeğinizin irisi daha fazla güneş geçirir. Sapmış gözler, istemsiz hızlı göz hareketleri albino teşhisinde önemli bir yer tutar. Aynı zamanda ışıktan hoşlanmazlar, aydınlık yerlerden kaçma belirtileri gösterirler. Güneş ışığına karşı fazla duyarlı olan albinoya köpekler cilt kanserlerine, tümörlere ve yanıklara karşı eğilimli bir tablo çizerler. Albino köpeklerde sağırlık görülebilir, işitme testinin yapılması önemlidir.

Albinizm tedavi edilemez bu sebepten köpeğinizin hayatını kolaylaştırmalısınız, görme problemleri yaşadığı için evin içinde mobilyaların ve eşyaların yerlerini değiştirmeyiniz. Oyuncaklarının sesli olması gerekir ve mutlaka dışarı çıkarken cildine güneş koruyucu sürmelisiniz.

Bir köpeğin güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıda olması gerekiyorsa, evcil hayvan ebeveynleri, ultraviyole korumalı tulum, gömlek ve şapka gibi aksesuarlar kullanabilir.

Bir albino köpeği sahiplenirseniz, ayrıca bir çift köpek güneş gözlüğü satın almanız ve dış mekan aktivitelerini görme yeteneğinin zarar görmemesi için çok dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir.

Bir diğer sağlık sorunu da güneş ışınlarının cilde verdiği zarardır.

Tıpkı soluk tenli insanlar gibi, yavrularınızın güneş yanığı veya melanom dahil cilt kanserlerine neden olabilecek çok fazla güneşe maruz kalmasını önlemek için büyük özen gösterilmelidir.

Onu köpek gözlükleriyle donatmanın yanı sıra, onu güneş koruyucu losyonla doldurarak dış mekana hazırlayın.

Güneş koruyucu kullanmayı tercih ederseniz, ne satın alacağınızı ve nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için önce veterinerinizle konuşun. Köpekler için özel olarak üretilmiş güneş kremleri vardır ve bebekler için formüle edilmiş bir güneş kremi başka bir seçenek olabilir. Bazı bileşenlerin köpekler için toksik olduğuna dikkat edin: PABA (para-aminobenzoik) içeren güneş kremlerinden kaçının.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.