Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Kum seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta içeriğidir. İçeriği temiz ve doğal olan kedi kumları tercih edilmelidir. İçeriğinde kimyasalların bulunduğu kedi kumları kedi tarafından yenerek vücuda girebilmektedir.

Bu nedenle kum seçimi oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kumun geçtiği işlemdir. Kedi kumları daha hijyenik ve sağlıklı olmaları için çeşitli çalışmalardan geçmektedir. Bu aşamalardan geçmemiş ucuz kumlardan uzak durulması gerekmektedir.

Kedi kumu çeşitleri nelerdir?

Kedi kumu seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biride kedi kumunun seçimidir.2 çeşit kum vardır. Bunlar kullanım şekillerine göre değişiklik göstermektedir. İlk çeşit topaklanan kedi kumlarıdır. Topaklanan kumlar en sık kullanılan kum türüdür. En önemli özelliği sadece dışkının değil yapılan idrarında rahatlıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Kedi idrarını bu kuma yaptığında kum topaklanarak kendini belli etmektedir. Bu tarz kedi kumları en uzun ömürlü kedi kumlarındandır.

Bir diğer kum ise topaklama yapmayan kedi kumudur. Bunlar çok fazla tercih edilmez. Bu kumlar idrarı belli etmediğinde her hafta düzenli olarak yenilenmelidir.

Kedi sahiplerinin mamadan sonra en önemli ihtiyacı kedi kumudur.

Kedi kumu seçimi basit alınacak kararlardan olmamalıdır. İlk önce kedim kumu için alacağınız kum kabı tercihinizi doğru yapmanız gerekir. Kabınızın fazla sığ olmaması gerekir. Kumu koyduğunuzda yüksekliğinin az kalmaması gerekir. Derinliğini doğru seçeceğiniz bir kap ile kedinizin eşelemesi halinde dışarıya sıçramayacaktır.

Kum sık sık temizlenmelidir. Kedi kumu küreği ile çişli ve kakalı bölgenin günlük alınması ve alınan kadar kumun yerine eklenmesi göstermektedir. Hafta da bir kumun tamamını boşaltıp kabın temizlenmesi gerekir.Bu temizlik için deterjan veya dezenfektanların kullanılmaması gerekir.

Kedilerin burnu kokulara hassas olduğundan bu kokular onları rahatsız edip kumdan uzaklaşmasına sebep olabilir.

Kediler alışkanlıklarına düşkün varlıklardır. Bu yüzden kum türleri sık sık değiştirilmemelidir. Kimyasal olmayan doğal yapıdaki kumları kedinizin sağlığı açısından tercih etmelisiniz. Kimyasal ürünler patilerinde ve derilerinde tahrişe sebep olur pati altından mikrop girme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu hesaba katarak tercihlerinizi kedinizin sağlığı doğrultusunda yapmanız gerekir.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.