Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Plazma Hücreli Gingivitis (Diş Etinin İltihaplanması)

Plazma hücreli gingivit, diş etlerinde plazma hücrelerinin yoğun şekilde artmasından dolayı diş etlerinde kızarıklık, hassaslık, ödemli ve ağrıdan kaynaklı iştah kaybıyla karakterizedir. Bu aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak da aklımızda kalabilir. FİV (kedi immun yetmezlik virüsü) veya Calicivirüs kronik taşıyıcıları bu hastalığa sebep olabilir.

Bu hastalıktan dolayı küçük bir travmayla bile kanayabilen diş etleri çok hassaslaşır. Ağız hijyeni ve ilaçlarla yapılan periodontal tedaviye rağmen yeterli ilerleme görülmez. Ağrı ve iltihaplanma bir düzeyde azaltılabilir ama bu tedavi uzun süreli olmaz. İmmun sistem baskılayıcı ilaçlarla yeterli olmasa da hastalık bir düzeyde tutulabilir. Ancak en etkili yöntem bu hastalığa sebep olan problemli dişlerin çekimidir.

İltihaplanmaya sebep olan dişlerin çekilmesiyle birlikte yapılan kök hücre tedavisi sayesinde kısa sürede hastalığın önüne geçeriz. Bu şekilde vücudun diş etlerine olan tepkisinin de önüne geçmiş oluruz. Dişlerin çekilmesinden sonra doğru bir ağız hijyeni ve tedavisinin yanında yumuşak gıdalarla beslenerek kısa sürede bu hastalığı yenebiliriz.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.