Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Tracheal Kollaps

Trakea, havayı burun ve boğazdan akciğerlere giden küçük hava yollarına (bronşlara) taşıyan büyük bir tüptür.

Trakea, nefes alma ve diğer hareketler sırasında hava yolunu açık tutan C şeklindeki kıkırdak halkalarıyla desteklenen esnek bir tüptür. Trakeal çöküş, kıkırdak halkalarının zayıflaması, düzleşmesi ve hava yolunun daralması sonucu ortaya çıkar.
Altta yatan nedenler: Konjenital, solunum yollarını ilgilendiren kronik hastalıklardır.

Çökme trakeanın uzunluğu boyunca bir veya daha fazla bölümde meydana gelebilir. Ağır vakalarda kollaps bronşlara (akciğerlere giden alt solunum yolu) kadar uzanabilir. Stres, heyecan, fiziksel aktivite, ısı ve nem, solunan tahriş edici maddeler (duman gibi) veya boyuna uygulanan baskı öksürüğü şiddetlendirebilir. Devam eden öksürük nedeniyle kronik hava yolu iltihabı meydana gelebilir ve etkilenen köpekleri akciğer enfeksiyonlarına yatkın hale getirebilir.

Klinik Belirtiler

Trakeal çöküşün en yaygın belirtisi inatçı, sert ve kuru bir öksürüktür; bazen “kaz sesi çıkaran” öksürük olarak da tanımlanır.  

Belirtiler nefes alırken hırıltılı bir sese veya ciddi vakalarda nefes almada zorluk, diş etleri veya dilin maviye dönmesi veya bayılma şeklinde ilerleyebilir. Bu daha ciddi belirtiler solunumla ilgili bir acil duruma işaret edebilir.

Obezite, kalp hastalığı ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi eş zamanlı tıbbi durumlarda bu daha ciddi belirtilere katkıda bulunabilir. 

Teşhis

Tanısal görüntüleme, tanı sürecinin önemli bir parçasıdır, çünkü akciğerlerin ve trakeanın mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde incelenmesi gerekecektir. Göğüs röntgeni değerli bir araç olmaktadır ve çökmüş bir trakeayı ortaya çıkarmanın yanı sıra çöküşün yerini bulmamıza yardımcı olmaktadır.

Tedavi

Çöken trakea tıbbi, cerrahi veya her ikisinin birleşimiyle tedavi edilebilir.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.