Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Yavru Köpeğinizi Nasıl ve Ne Zaman Beslemelisiniz?

Yavrular anne sütünden tamamen kesilip ortalama olarak 6-7 haftalık olduklarında kuru mama verilmeye başlanması gerekir. Bu kuru mamayı ıslatarak vermeniz çok daha iyi olur. Yavrular bu mamaları koklarlar, yalarlar ve ısırırlar.

Islatma işlemi sayesinde lezzeti daha da artmış bir besin köpeğimiz için daha iyi olacaktır. Mamanın ıslatılmış olması sütten kesilmiş bir köpeğin daha yumuşak şekilde mama yemesini sağlar. Bu işlem ile beraber yavru köpekte oluşan mide şişkinliği ve gaz oluşumları engellenmiş olmaktadır.

Mama ıslatma durumu köpek 2 ile 3 aylık gibi bir periyoda geldiğinde süt ile beraber yapılabilmektedir.2-3 aylıktan sonra mamanın ıslatılmasına pek gerek yoktur.

Köpeğimizin kabına koymuş olduğunuz mama ile beraber gel ya da ye komutlarını vererek köpeğin mamasını yemesini sağlayabilirsiniz. Yavru köpekler günlük ihtiyacını bir seferde tüketemezler o nedenle bir kaç defa öğün yapmak zorundadırlar. Yavru köpekler 6.haftadan itibaren ortalama 3.aya kadar toplamda 4 öğün mama yerler 3.aydan 6.aya kadar ise 3 öğün yemek yerler,6.ay ile 12.ay arası ise toplam 2 öğün mama yemektedirler.1 yaşını doldurduğunda ise kilosuna göre günlük yeme miktarı aldığınız mama üzerinde yazmaktadır.

Köpeğinizi ev yemekleri ile beslemeniz pek önerilmeyen bir durumdur. Bunun en büyük nedeni köpeğin gelişimini sağlayan vitamin ve proteinlerin denge içerisinde olmamasıdır. Kuru mama köpek gelişimi için son derece önemlidir.Bu mamalarda vitaminler ve proteinler denge içerisindedir.Ve köpeğin gelişimine katkı sağlamaktadır.Bu bilgilere rağmen yinede ev yemekleri ile beslerseniz bir takım sorunlara yol açabilirsiniz.

Yavru köpeğin gelişiminde özellikle fosfor ve kalsiyum önem taşır.

Köpeğiniz kabının içerisinde mama bırakıyorsa bunu yüzde 10-15 civarı azaltarak koyunuz. Su ihtiyacını karşılaması için su kabı sürekli önünde kalmalıdır. Eğer suyu kirlendiyse yenilenmesi gerekmektedir. Köpeğin mama ve su kabı onun rahatça kullanabileceği bir yerde durmalıdır.

Eğer köpeğiniz mamayı beğenmiyorsa başka farklı mamaya geçiş yaptığınız zamanlarda dikkatli olmanız gerekiyor ilk 2-3 gün evdeki mamanızla karıştırarak geçiş yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bağırsakları bozulabilir.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.