Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Laparoskopi

Laparoskopi

Teknolojik gelişmelerle birlikte Klasik Genel Cerrahi uygulamalarının yerini; daha kısa ensizyon hattı, daha az ağrı ve erken dönemde iyileşme ile sonuçlanan laparoskopik cerrahi almaktadır. Son yıllarda, Genel Cerrahiyi ilgilendiren birçok ameliyat laparoskopik yöntemle daha güvenilir bir şekilde yapılmaktadır.

Boğaziçi Veteriner


Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, geniş ensizyon hattı olmadan birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince tüplerin (trokar) içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.
Karın içini aydınlatarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve aynı anda karında çeşitli bölgelerine açılan 5–10 mm’lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir.

Laparoskopik ameliyatlar nasıl yapılır?

Laparoskopik ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Bu ameliyatı yapabilmek için bir laparoskopi ünitesine, uygun el aletlerine, deneyimli bir cerrah ve ekibine ihtiyaç vardır.

Laparoskopik ameliyatların avantajları nelerdir?

Uzman hekim tarafından yapılan laparoskopik cerrahi klasik genel cerrahiye göre iyileşme süresi ve ağrı skoru açısından daha iyi sonuçlar verir.

Laparoskopik cerrahinin başlıca en önemli avantajları:

Ameliyatların uzun ensizyonlar yapılmadan gerçekleştirilebilmesi çok daha hızlı iyileşmelerle sonuçlanır.

Laparoskopik ameliyatların birçok ameliyat çeşidi için başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye neden olduğunu ortaya koymuştur.

Laparoskopik yöntemin en belirgin avantajlarından biri de ameliyat sonrası hastanın ağrısının daha az olması ve daha az ağrı kesiciye gereksinim duymasıdır. Enfeksiyon kapma ihtimali çok zayıf olduğundan açık yöntemdeki gibi operasyon sonrası antibiyotik kullanımı yapılmaz.
Laparoskopik cerrahide hastanede kalış süresi de daha kısadır.

Kliniğimiz bünyesinde Türkiye’de ilk kez veteriner alanda laparoskopi uygulaması yapılmıştır. Dişi köpeklerde kısırlaştırma, erkek köpeklerde kriptorşidzm operasyonları (bir ya da iki testisin karın boşluğunda olması), safra kesesi operasyonları (taş vs.) , karın boşluğundaki organlardan biyopsi alınması, nefrolojik ameliyatlar, pericardial efüzyon (kalp zarında sıvı birikimi) kliniğimiz bünyesinde başarı ile yapılan laparoskopik ameliyatlardır.

Boğaziçi Veteriner

Can dostlarımızın sağlığı için en iyi hizmeti sunmak tek hedefimiz. Dostlarımızın sağlığıyla ilgili tüm soruları hekimlerimize sorabilir, randevunuzu planlayabilirsiniz.

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.