Hızlı Randevu Al 0212 280 50 24

Kedimin Kilosu Normal mi?

6 yaşındaki sevimli sokak kedisi Buddy tartıda 12 kiloyu gösteriyor. Sahibi Michelle Endorf ise misafirler Buddy’i gördüğünde onu ihmal ettiğini düşündükleri için mahçup olduğunu söylüyor. Michelle son zamanlarda aldığı bir veteriner tavsiyesi üzerine Buddy’nin fazla kilolarından bir kısmını vermesi için çaba sarf ediyor. Michelle fazla kilolardan sıkıntı çeken pek çok kedi sahibinden sadece biri…
Kedilerde tıpkı insanlar gibi fazla kilolardan muzdarip olabilirler. Hatta Dr. Jim Humphries “Animal Clinic for Cats” adlı kitabında kedilerde obezitenin en sık karşılaşılan beslenme kaynaklı hastalık olduğunu söylüyor. Günümüzde lezzetli mamalar ve ödüller ile tembelleşen ev kedileri sıklıkla bu sorunla karşılaşıyor.
Aşırı yağlanma kedilerin genel sağlık durumunu kötü etkileyebilir. Şişman kedilerin kalp hastalıklarına, artrite ve daha başka birçok sağlık sorununa yatkın olduğu bilinmektedir. Bazı kediler ise fazla kilolu yerine obez olarak nitelendirilir. Obez kediler hareket etmekte zorlanırlar ve sık sık nefes molaları verirler. Sağlıklı olmayan bu kediler diğerlerine göre daha kısa süre hayatta kalmakta ve daha kötü bir yaşam kalitesine sahip olmaktadır.

boğaziçi

Boğaziçi Veterinerlik

Hızlı Randevu Al

Teşekkür ederiz.

Soru Sor

Teşekkür ederiz.